Velg et miljøtiltak i menyen over for å avgrense prosjektutvalget til et bestemt miljøtiltak
Erfaringen fra i-BOX 120 er nå videreført i to banebrytende flerboligprosjekter i Tromsø: passive massivtrehus i rekke. De to boligrekkene er relativt like i form,... »
Vindmøllebakken er et nytt miljøvennlig bykvartal i Østre bydel i Stavanger. Intensjonen er å bygge med prefabrikkerte treelementer med trefiberisolasjon. »
Moholt 50|50 er et ambisiøst bydelsprosjekt. Her vil både studenter, naboer og besøkende kunne oppleve god arkitektur, interessant teknologi, rekreasjon, leke- og... »
Rehabilitering og nybygg i et av Bergens historiske trehusmiljøer viser hvordan den tradisjonelle trehusbebyggelsen kan ivaretas og videreføres i et moderne formspråk... »
Sarpsborg kommune er i gang med å utvikle en ny barnehage med pedagogisk profil. Byggets sentrale beliggenhet gjør at støyproblematikk vil være et viktig fokus i... »
Framsenteret har base i Tromsø og består av rundt 500 forskere fra 20 institusjoner som driver tverrfaglig forskning mellom naturvitenskap, teknologi og samfunnsvitenskap.... »
På Brøset, 4 km. utenfor Trondheim sentrum, skal det utvikles en ny bydel for ca 3 500 innbyggere. Den tallfestede visjonen for Brøset - mindre enn 3 tonn CO2-utslipp per... »
Mellom de to gamle ubåtbunkerne på Nyhavna i Trondheim ligger en nedlagt kraftstasjon som har rommet fyringsanlegget for bunkerne. Veggene er så tykke at det ville være... »
En ny kommunedelplan for Sandesund-Greåker skal utarbeides som et solid fundament for å legge til rette for en bærekraftig utvikling av området gjennom overordnet... »
Det gamle havneområdet i Sandnes sentrum skal gjennomgå en omfattende transformasjonsprosess frem mot 2025. Ambisjonen er at dette blir en forbilledlig klimavennlig... »
Floaområdet ligger i utkanten av eksisterende bysentrum i Fredrikstad og har potensial til å bli en naturlig sentrumsutvidelse. Utviklingen av området er delt inn i to... »
Bjørndalen er valgt som Framtidens bydel i Kristiansand og er et nytt, større utbyggingsområde øst for sentrum med et sammensatt program av bolig, næring og offentlige... »
En arkitektonisk og miljømessig ambisiøs rehabilitering og utvidelse av et anonymt næringsbygg i Bergen der hensyn til biomangfold er en av mange viktige utfordringer.... »
Nytt Rådhus Sandnes vil være et av de første byggene i transformasjonsområdet Havneparken, som i seg selv er et prosjekt innen Fremtidens byer. Bygget skal være et... »
Det tar 10 minutter med tog og 25 minutter med bil mellom Indre Arna og Bergen sentrum. Dette er derfor et fint sted å legge boliger og arbeidsplasser som kan avlaste... »
Gjennom en god planleggingsprosess og tett dialog mellom byggherre, prosjekterende og totalentreprenør oppnår nye Åsveien skole stor reduksjon i prosjektets totale... »
Grønt, universelt utformet og sentrumsnært rekkehusanlegg i Stavanger som skal være et satsningsområde innenfor energi i bygg og fornybare energikilder. »
Rådalslien bofellesskap er Bergen kommunes første passivhusprosjekt og er utført med en konstruksjon av bærende massivtreelementer. Prosjektet var del av det nasjonale... »
I Jåttåvågen sør for Stavanger utvikles en ny bydel med miljøfokus. Bydelens flaggskip er kontorbygget "Troll" som både tilfredstiller kravene til passivhusstandard og er... »
På Hundvåg i Stavanger kommune er 24 boenheter med passivhusstandard ferdigstilt. Bygget er oppført som en kompakt bygningskropp med utstrakt bruk av massivtre og utendørs... »
I Skien er et nytt krisesenter med passivhusstandard og bærekraftig bygningsdesign ferdigstilt. Prosjektet som er en del av Framtidens Bygg viser klimagassreduksjon på 50%... »
Heistad skole er den første passivhusskolen i Grenland og rommer en barneskole med 400 elever, samt en spesialavdeling for elever med nedsatt funksjonsevne. Etter ett års... »
Det første pilotprosjektet i Framtidens Bygg i Kristiansand er i bruk. Møllestua barnehage viser vei mot neste generasjons energieffektive bygg - plusshus: Barnehagen... »
Rådhuskvartalet i Kristiansand omfatter oppføring av nybygg for sammenbygging av ett kvartal, samt rehabilitering av delvis verneverdig bebyggelse rundt Øvre torg i... »
«Sørlandets kaldeste borettslag» har gjennomført rehabilitering og energieffektivisering av et 11 etasjers høyhus. Prosjektet har stor overføringsverdi til andre... »
Lislebyhallen er et pilotprosjekt i Framtidens Bygg med målsetning om halvering av CO2 avtrykket i forhold til et normalt bygg. Prosjektet har gått langt innen... »
Det nye administrasjonsbygget til FLO på Haakonsvern er beregnet til å spare 95% av driftsenergien i forhold til deres gamle bygg fra 1963. Pilotprosjektet til... »
Nye Søreide barneskole i Bergen med flerbrukshall er bygget med passivhusstandard og tre som hovedmateriale både i dekker, vegger og hovedkonstruksjon. »
Statsbygg har på Evenstad realisert landets første ZEB-COM-bygg – null klimagassutslipp i byggets livsløp. »
Hegg skole i Lier er et prosjekt som viser at store ambisjoner om arkitektur, miljø og byutvikling fullt ut kan realiseres innenfor normale offentlige rammer. »
Et kultur- og forskningssenter i Innovasjonspark Stavanger sertifisert med BREEAM-NOR Excellent for bærekraftig design og løsninger. »
Arkitekturen i Ullevål Tårn er inspirert av de høyreiste aske- og lønnetrærne i nærområdet, og er del av den urbane byen samtidig som bygget har en tilbaketrukket posisjon... »
Kongsgårdmoen barneskole viser at passivhus kan ha en kompleks form, varierte rom og gode materialkvaliteter uten å gå på bekostning av høye miljøambisjoner »
Høgskolen i Bergen sine nye lokaler på Kronstad i Bergen, samler for første gang skolen i én bygning og innebærer en samlokalisering av Bergens helse-, lærer- og... »
Verdalsøra barne- og ungdomsskole er utviklet som en del av kommunes satsning innen universell utforming. Det har resultert i en bygning som strekker seg lenger enn... »
Uranienborg skole i Oslo rehabiliteres og utvides med en delvis nedgravd flerbrukshall. Bedre utnyttelse av arealer har vært en viktig nøkkel i arbeidet med det... »
På en lang og smal tomt mellom Bergen jernbanestasjon og Zander Kaaes gate er det oppført et kontorbygg på 15.000 kvadratmeter. Bygget er delt i tre fløyer som er på... »
Skandinavias første medieklynge forener miljøambisjoner med arkitektoniske ambisjoner i transformasjonen av ett av Bergens ikonisk bygg »
Et godt læringsmiljø med nok dagslys, et sunt inneklima og en arkitektur som møter barna på deres premisser har vært viktige føringer i utformingen av nye Eiganes skole. »
Abels Hus er et kontorbygg med fleksible løsninger som tåler ombygging over tid ved bruk av prefabrikasjon og et modulbasert byggesystem. »
Utvidelsen av Oslo lufthavn Gardermoen representerer en videreutvikling av norsk byggeskikk, med utstrakt bruk av naturmaterialer og med enkle og nøkterne løsninger.... »
Anlegget, som er en av Oslos eldste bygninger, ble møysommelig vurdert og analysert før det omfattende restaureringsarbeidet kunne begynne. Fokuset har ligget på å bevare... »
Kuben — Aust-Agder museum og arkiv er et resultat av en 1.premie i en invitert plan- og designkonkurranse i 2006. Bygget er Norges første museum med passivhusstandard og... »
Innbyggerne i skogsbygda Engesland bygget barnehage på dugnad, sikret ny bensinpumpe og kjøpte opp butikken og ledige arealer i sentrum for å kunne utvikle bygda videre.... »
Vennesla bibliotek og kulturhus ble vinner av Statens Byggeskikkpris for 2012. Vennesla bibliotek og kulturhus representerer det fremste i norsk byggeskikk, mener juryen... »
Med kompakt bygningskropp i massivtre, og arealeffektive hybler, er studentboligene i Sørhauggata i Haugesund bygget som miljøvennlig passivhus. »
På OUS Mortensrud har man jobbet for å skape en romslig trygghet for pasienten, både inne og ute. Trygge, lyse og humane rom har vært målet, i samspill med atrium eller ut... »
Nytt universitetssykehus i Trondheim, fase 2 »
I Christian Krohgs gate 39 er en vanskelig tomt utnyttet på en god måte, med smale bygningsvolum, mye dagslys og tiltalende og varierte fellesarealer i et indre gårdsrom.... »
Iveland ønsker å bryte med kommunens tidligere planlegging ved å gå fra spredt til tett stedsutvikling. I stedet for å bygge ut dyrket mark vil kommunen transformere... »
Send dine tips!