Skal tegne ny skole i Vesterålen

Holar har vunnet konkurransen om nytt tilbygg til Myre skole i Øksnes kommune i Vesterålen.

Det nye kultur- og skolekvartalet i Myre sett fra ankomst i sør-vest. Nybygget åpner seg mot Fjellveien der fellestorg, bibliotek, klubb og kulturfunksjoner omfavner en tydelig forplass for bygget.

Foto: Holar Ola Roald AS/Kvant-1
>

Prosjektet, som er resultatet av en prekvalifisert konkurranse i regi av Øksnes kommune, inneholder nytt bibliotek, kultursal, ungdomsklubb, naturfagavdeling og avdeling for mellomtrinn, samt ombygging og rehabilitering av eksisterende avdeling for småtrinn.

Konkurransen er vunnet i samarbeid med Sortland entreprenør og LARK Landskap.

«Vinnerforslaget har et konsept som bygger på lokal kulturhistorie og trekker elementer fra fiskeindustrien, havet og den lokale naturen inn i anleggets landskap, fasader og interiør», skriver Holar, tidligere Ola Roald Arkitektur, i en pressemelding.

>

Nøkternt og harmonisk

– Vi er veldig glade for å ha blitt valgt til å realisere vårt forslag til nytt kultur- og skolekvartal i vakre Myre. Det nye anlegget skal bli en inkluderende og samlende møteplass for hele regionen, og vi gleder oss til å fortsette det gode samarbeidet med LARK Landskap og Sortland entreprenør, for å skape  et resultat som alle kan være stolte av, sier Else Marie Five Melvær i Holar.

«Uttrykket er helhetlig, nøkternt og harmonisk uten å fremstå overdesignet. Forslaget viser en god forståelse for eksisterende bygningsstruktur og lokal kontekst», heter det i evalueringsrapporten.

Nybygget i Myre er koblet direkte på eksisterende skoleanlegg for å sikre god flyt mellom nåværende og nye skolefunksjoner. Samtidig åpner fasaden seg opp mot gaten med viktige kulturfunksjoner i front som lyser ut og ønsker velkommen inn. I dette møtepunktet mellom gatemiljø og kulturhus etableres det et torg som en forlengelse av bygningen. Dette blir en del av det offentlige tilbudet som prosjektet fasiliterer.

Prosjektet vil gi hele skoleanlegget et løft, gjennom rehabilitering av eksisterende bygg, etablering av nybygg og ikke minst en revitalisering av hele skolegården, basert på gjenbruk, lokale natursærtrekk og bevaring.

God periode

Holar er nå inne i en veldig god periode med flere spennende skoler i Nord-Norge og på Vestlandet, fra Kautokeino, Båtsfjord, Alta og Harstad, til Sogndal, Gloppen og Bergen, mener Ola Roald, faglig leder i Holar.

– Alle stedene har noe unikt, samtidig som programmene og kulturen varierer, det gir oss muligheter å bruke vår erfaring på tvers av oppgavene – fordi skolebygg har mange funksjonelle likheter i bunn – men samtidig kan vi skape noe som er unikt for hvert sted: noe unikt for Alta, noe unikt for Myre.

>
>
>