Obos starter nå byggingen av Furuset Village, et innovativt og sosialt boligprosjekt i Groruddalen.
Det startet i 2019 da den internasjonale konkurransen Reinventing Cities ble lyst ut i Oslo og 14 andre storbyer over hele verden. Målet var å sette en ny standard for klimavennlige boliger. Obos var en av vinnerne, og Oslo kommune stilte med tomt sentralt på Furuset som ble solgt til Obos.
Nå blir prosjektet rett ved Furuset senter og T-banen endelig en realitet, melder Obos i en pressemelding. Kommunen ga nylig den siste godkjenningen. Dermed kan byggingen starte, og de første boligene blir lagt ut for salg allerede i høst. Prosjektet er tegnet av LPO arkitekter.
− Obos skal bidra til å løfte byutviklingen i Groruddalen videre i årene fremover. Vi er i full gang med å transformere Ulven og Vollebekk til gode steder å bo. I vår startet byggingen av prosjektet Oen på Rødtvet, og nå starter vi endelig opp på Furuset, sier konserndirektør Ingunn Andersen Randa i OBOS.
Furuset Village blir en møteplass for hele bydelen med nærmiljøhus og sosiale boformer. Det blir til sammen 74 boliger fra to til fire rom. Størrelsene varierer fra rundt 34 til 82 kvadratmeter.
I miksen er det planlagt ti mindre boliger på ca. 34 kvadratmeter som kan være spesielt aktuelle for førstegangskjøpere.
Av Redaksjonen