I første kvartal 2026 ble det gitt 647 brukstillatelser av Plan- og bygningsetaten (PBE) i Oslo kommune. Dette er 222 flere brukstillatelser enn samme kvartal i fjor. Etaten omtaler dette som en «kraftig økning» i en pressemelding.
– Vi ligger høyere enn på samme tid i fjor, men 2025 var også et relativt lavt år, sier avdelingsdirektør Hanne Høybach i meldingen.
Hun peker på at oppgangen så langt i år skyldes særlig flere tillatelser til leilighetsbygg og studentboliger, mange av dem gitt i juni.
– Det er svært gledelig å se at Studentsamskipnaden bidrar med nye studentboliger i en krevende tid for boligbyggingen. Samtidig ser vi at aktiviteten blant andre utbyggere fortsatt er lav, og at det dessverre er langt igjen før boligbyggingen i Oslo kommer opp på nivåene byen trenger, sier Vera Houck, etatsdirektør i PBE.
Samtidig meldes det om færre igangsatte byggetillatelser. I første kvartal ble det gitt 617 slike tillatelser, mot 774 samme kvartal i fjor. Igangsettingstillatelse gir byggetillatelse til å starte oppføringen av nye boliger.
Av Redaksjonen