28. august 2025
Politikk
Mener reguleringsrekord gir sunnere boligmarked

Denne uka har bystyret i Oslo vedtatt reguleringer som gir opptil 2500 nye boliger. – Å tilrettelegge for økt boligbygging er det viktigste vi kan gjøre for et sunnere boligmarked i hovedstaden, mener byråd for byutvikling.

James Stove Lorentzen

Byråd for byutvikling i Oslo, James Stove Lorentzen er fornøyd med antallet regulerte boliger i Oslo bystyre.

Foto: Sturlason

– I dag har bystyret vedtatt reguleringer som jeg forventer kan gi mellom 2300 og 2500 boliger. Det er meget godt nytt for boligmarkedet i Oslo, sier byråd for byutvikling James Stove Lorentzen, i en pressemelding sendt ut onsdag kveld.

Økern sentrum er den største reguleringssaken som ble behandlet onsdag, der  det etter planen vil komme mellom 1450 og 1650 boliger. Også Sandakerveien 121 i Nydalen, med ombygging av de gamle trykkerihallene, ble vedtatt med rundt 700 nye boliger. Gullhaug torg 1 i Nydalen vil gi Oslo 142 nye boliger.

Med de 1 063 boligene får byrådet fart på reguleringen av antall boliger og regulere minst 3000 boliger i snitt i året, mener byrådet selv.

– Å tilrettelegge for økt boligbygging er det viktigste vi kan gjøre for et sunnere boligmarked i hovedstaden. Dette er en gledens dag, men arbeidet er ikke over. Vi fortsetter å holde fullt fokus på å regulere nok boliger til en stadig økende befolkning, mener Stove Lorentzen.

I 2021 ble det regulert 1313 boliger, mens i 2024 var tallet 1860, skriver kommunen.

Av Redaksjonen