Aktuelt / Arkitektur
Nøst luftig og tørt med «naturlig ventilasjon» ved hjelp av stående kledning med cirka 15 spalter. Fra Rødøy kommune i Helgeland.
Foto: Bertram BrochmannI boken «Naustlandet» har Eva Røyrane og Oddleiv Apneseth publisert fine bilder og tekst med spennende nøst med sine lokale nøstvarianter langs hele Norskekysten og med store tidevanns forskjeller i nord. Men i dag har ikke nøstene lenger noen bruksfunksjon som de hadde tidligere, så husene forfaller.
Når disse nøsthusene er så viktige at de blir publisert i Arkitektur, burde nøstene vært vist i en større sammenheng med hovedgarden og aktivitetene rundt færingen, fiske, utstyr og beskyttelse mot klima.
Langs hele kysten hadde alle færingene sitt eget nøst. Færingen og nøstet var den viktigste bruksfunksjon fiskerbonden hadde for å kunne leve av et landskap i et resurssnitt fra sjø til utmark til innmark.
Færingene ble utformet forskjellig i forhold til et ønske om at båten skulle være lettrodd med seiling innaskjærs, til brukt i bølger på havet eller som kirkebåt. Båtens funksjon og sjødyktighet diskuterte fiskerbonden på samme måte som vi diskuterer forskjell på bilene i dag.
En lettrodd færing på vannet i Øygarden.
Foto: Bertram Brochmann
Færing.
Foto: Bertram BrochmannNår færingene ikke var i bruk på sjøen var de helt avhengig av nøstet med sine vegger og tak som ga trebåten et stabilt inneklima som var tørt og luftig og hvor trebåten var skjermet for direkte solstråling. Langs hele kysten fra syd til nord, hadde nøst-rommet mange steder «naturlig ventilasjon» gjennom 15mm spalte mellom den vertikale kledning.
Bygging av færingene har 1000 års tradisjoner og utvikling hvor båtbyggerne dyrket tre-emner i skogen og hvordan de brukt tresortenes egenskaper som eik med sin i slitestyrke og furu med sin formsmidighet.
Færingen er en «funksjonell treskulptur» som har vært fiskerbondens stolthet. Færingen er fiskerbonden sin arkitektur som var i stor kontrast til de anonyme, enkle, funksjonelle lemstovene som de bodde i.
Færingen med nøstet hørte hjemme som en del av garden til fiskerbonden.
Oppmålt nøst i Staven Øygarden kommune med grinverk og med stående kledning med cirka 15mm spalter for «naturlig ventilasjon». Nøstet er bygget til en færing med 6 årer, «en seksring».
Illustrasjon: Bertram BrochmannMen i dag er færingene blitt «stjålet» og tatt ut av sin sammenheng og blir vist som vakre utstillingsobjekt på sjøfartsmuseum. Dette er med å ta oppmerksomhenten vekk fra at færing med nøst var en livsviktig funksjonsenhet for fiskerbonden.
På samme måte gir boken «Nøustlandet» alle sine hus så mye oppmerksomhet at sammenhengene blir glemt, som burde være viktigere for oss arkitekter enn å se forskjellige objekter uten funksjon.
Nøstemiljø med oppmålt nøst med åpen skyvedør i Staven Øygarden kommune.
Foto: Bertram Brochmann
Færing og fiskeredskap klima beskyttet av vegger og tak i et nøst som en viktig del av et småbruk i Rødøy kommune i Helgeland.
Foto: Bertram Brochmann
Drillborr for hull i kleberstein til synkegarn. Vadbein festet til båtripen hvor snøret gikk over et hjul av kvalbein. Fra Staven Øygarden kommune.
Illustrasjon: Bertram Brochmann