KI-debatten når arkitekturfilmfestivalen i Haugesund

Arkitekturfilmfestivalen Norwegian Archfest i Haugesund inviterer til debatt om kunstig intelligens i arkitekturen. – Vi må være bevisste på det store skiftet fagene våre gjennomlever, sier festivalsjef Kent Geirmund Dagsland Håkull.

The Brutalist er åpningsfilmen under årets utgave av arkitekturfilmfestivalen Archfest i Haugesund. Festivalen omtaler seg selv som den største i sitt slag i Norge. 

Foto: Universal Pictures
>

Kunstig intelligens (KI) har for lengst inntatt arkitektyrket. Når tredagersfestivalen Norwegian Archfest arrangeres for syvende gang denne måneden er målet å ta diskusjonen om teknologien i yrket videre.

I programmet har både KI-optimistene og -skeptikerne fått plass. 

– Det er viktig å ha eierskap til faget vi utøver og vite hvor det kommer fra og hvor det er på veg. Når et fag som arkitektur møter et nytt verktøy som KI er det derfor viktig å ikke helle ut babyen med badevannet. Vi ønsker å skape en felles bevissthet om hva som skjer i det store teknologiske skiftet vi nå gjennomlever – da må vi heller ikke glemme fortiden, sier programansvarlig Kent G. Dagsland Håkull, plansjef i Haugesund kommune, til Arkitektur.

>

Hva gjør KI med fag og samfunn

Søndag 17. august starter festivalen, som arrangeres av Haugesund kommunes virksomhet for byutvikling og inngår som del av Den norske filmfestivalen i Haugesund. Festivaltematikken og -programmet er laget i tett samarbeid med arkitektkontorene Holon, Volum, Arkipelet og Link, samt Norconsult og Arkitektforeningen i Stavanger. 

– Vi jobber stadig tettere med Norwegian ArchFest sine samarbeidspartnere. Det var spesielt kontorene selv som hadde lyst på KI som tema for årets festival. Ikke fordi de var så nysgjerrig på hva KI er, men for å få en romslig debatt som går i dybden på hva KI gjør med samfunnet, hvordan vi som bransje skal forholde oss til det og hvordan det påvirker arkitekturen, sier Håkull.

Programansvarlig for arkitekturfilmfestivalen Norwegian Archfest er Kent G. Dagsland Håkull. Han er til vanlig plansjef i Haugesund kommune.

Foto: Norwegian Archfest

Oppmøte fra inn- og utland

Festivalen tiltrekker seg først og fremst arkitekter, planleggere og landskapsarkitekter på Vestlandet, og i år vises blant annet The Brutalist, Schindler Space Architect, The Great Arch, E.1027: Eileen Gray and the House by the Sea og Dalloway (The Residence).

Men vel så viktig er byvandringen, samtalene blant bidragsytere og deltakere, utstillingen av arbeidet til arkitekt Per Oscar Haaland, pausene og festen, sier Håkull.

Blant bidragsytere til festivalen finner vi Neil Leach, britisk arkitekt og teoretiker; Per Oscar Haaland, arkitekt fra Haugesund; Ahmad Gashamy, tjenestedesigner ved Byplankontoret i Trondheim og Angie Mendez, arkitekt og partner i A-lab. Kai Reaver og Tina Larsen fra Norske arkitekters landsforbund (NAL), skal også delta. Det samme skal Jonas Lundberg som er arkitekt og lektor ved Chalmers tekniska högskola i Gøteborg og Eivind Eide som er billedkunstner, arkitekt og rektor ved Designinstituttet i Oslo. 

– Vi vil samle fagpersoner fra inn- og utland. Jeg liker også at vi har samlet stemmer som er både optimistiske og skeptiske til KI, samt de som anvender KI i praktisk arbeid og de som har mer teoretisk tilnærming til fenomenet KI. Det må bli en dialog mellom ulike syn slik at de tre dagene skaper et sammensatt bilde av tematikken. 

– Personer som Per Oscar Haaland og Eivind Eide er folk som hegner om håndtegningen. Hvorfor var det viktig å inkludere dem i programmet? 

– Det er viktig å få inn kontrastene i foredragene. Det er jo ikke til å legge skjul på at jeg leser Arkitektur og har plukket opp en del av disse navnene i deres spalter når jeg har jobbet med programmet. Målet med Norwegian ArchFest er å samle aktive stemmer og være en kollegial møteplass for de mest engasjerte innen arkitektur, med festivalstemning og stor takhøyde.

Foredragene er en viktig del av filmfestivalen. Her Henrik Lundberg, byarkitekt i Stavanger, i aksjon under festivalen i 2024.

Foto: Norwegian Archfest

Snakke sammen i fredstid 

Festivalen er i år delt inn i en engelsk dag (mandag) og en norsk dag (tirsdag). På formiddagen er filmene dokumentariske, mens det på kvelden er spillefilmer som vises.

Håkull og festivalen påstår at de er landets største og de har derfor ambisjoner om også å tiltrekke seg folk fra hele landet. 

– Vi er nok ikke der ennå at folk flyr inn fra Oslo eller Trondheim for å gå på Archfest, men det er målet på sikt. For tiden trekker vi mest folk i strekket Bergen til Stavanger. 

Håkull ønsker samtidig at festivalen skal være en kollegial møteplass mellom offentlig og privat sektor hvor det for ofte blir for store murer med mistenksomhet og det Håkull kaller «flerfaglig uenighet» mellom aktørene.

– På festivalen skal alle få følelsen av at alle får slippe til, selv om vi sikter på å fylle Holons lokaler opp med 125 deltakere. Hele poenget for meg med Archfest er at vi som praktiserende fagfolk snakker i lag og hører på ulike perspektiv i fredstid. Da bedres dialogen mellom aktørene i de ulike rollene og forståelsen av at ingen aktører sitter på hele sannheten, avslutter han. 

Norwegian Archfest arrangeres 17.-19. august i Haugesund. For mer informasjon om program, deltakere og påmelding se her

>
>
>